Cikk/Anyag: Adalékok a Duna magyarországi vízgyűjtőjének integrált tervezéséhez

Kedves Kollégák!

Végéhez közeledik a magyar Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / VGT tervezetének véglegesítése, de sajnos még mindig nem lehet tudni, hogy mi lesz a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszer, ill. a Szigetköz sorsa, a Hágai ítélettel kapcsolatos magyar-szlovák tárgyalások függvényében, több egyeztetési jegyzőkönyv még nem került fel a honlapra (Tisza-tó, Dráva, természetvédelem-vízügy, stb.). Nem derül ki, hogy mi lesz a sorsa az elkezdett, de félbehagyott Csongrádi Vízlépcső és a Duna-Tisza csatorna befejezésének, stb.

Az eddigi egyeztetéseken kiderült, hogy a VGT-re vonatkozó tervezői megbízás nem terjed ki a más tárcák, ill. nemzetközi vonatkozásban a Kormány és a Külügyminisztérium hatáskörébe tartozó kérdések megoldására sem!

A jelenleg a KvVM megbízásából készülő VGT-tervezet nem lesz alkalmas az Európai Unió egységes - a tagállamok igényeire épülő - 2010-ig elkészítendő "Duna Stratégiája" magyar részanyagának elkészítéséhez sem, amelyet éppen a 2011. évi Magyar EU Elnökség idején kell napirendre tűzni és elfogadni!

Ugyanakkor a többi, Duna-menti, felvízi-, és alvízi ország - a saját nemzeti érdekeinek megfelelő - intézkedéseket hozott, fejlesztéseket valósított, ill. valósít meg.

Úgy tűnik, hogy Magyarország "szembe megy" az európai tendenciákkal, az egységes európai belvízi hajózóút-rendszer fejlesztésével, a Duna Bizottság 1948. évi Belgrádi Egyezményében és az ENSZ-EGB előírásaiban foglaltakkal is, stb.

A hajózás hazánkban még mindig nem számít "környezetbarát"-nak, a vízenergia nem számít "megújulónak", az integrált tervezés és a komplex fejlesztés még mindig csak az elméletben létezik!

Az EU területfejlesztési-, vidékfejlesztési regionális politikájával, alapelveivel is szembe megy a hazai gyakorlat, és támogatás-politika! Az elmaradott és hátrányos helyzetű térségekben a felzárkózás helyett, a leszakadás következett be az elmúlt évtizedek állami támogatás-politikája következtében. Éppen egy integrált vízgyűjtő-, ill. vízkészletgazdálkodási terv segíthetne a komplex fejlesztés és a többcélú hasznosítás révén a jelenlegi helyzeten! (lásd: Mosonyi Emil professzor életműve és munkássága!)

Az idő sürget, nincs kidolgozott és konszenzussal elfogadott magyar "Duna Stratégiá"-nk, a "vízlépcső-ellenes" radikális magyar környezetvédők még mindig a "régi nótát fújják", figyelmen kívűl hagyva a klímaváltozással, globális felmelegedéssel, a víz-, energia-, élelmiszer-, környezet-biztonsággal kapcsolatban a nemzetközi tudományos szakirodalomban is megjelent legújabb kutatási eredményeket és prognózisokat is.

Az élet furcsa fintora, hogy az első Országos Vízgazdálkodási Keretterv alkotója, a közelmúltban, 99 éves korában elhunyt Mosonyi Emil a "Vízépítés professzora" éppen a közeli napokban "posthumus" fogja megkapni a világ országainak titkos szavazatai alapján (nem tudom, hogy Magyarország közük volt-e?), az elmúlt 60 évben a vízgazdálkodás és a vízenergia-hasznosítása terén végzett kimagasló teljesítményéért járó legmagasabb elismerést!

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033





1999- 09-02- Réckeve R-S-D- Konferencia PL




2002 BMGE Belvízi hajózás - Duna-Tisza-Balaton tanulmány




2009-01-03 Megújulhat a Ráckevei-Soroksári-Duna ág




2008-06-24 Tiszalök-Kisköre vízlépcső MNV Zrt Sajtótájékoztató




2009-02-01  Nyolc évvel a ciánszennyezés után - megjegyzésekkel




2009-05-27 Mosonyi Emil - Üzenet Békés Megyének cikk1




2009-07-09  Ajánlások Magyarország vízvagyonának jobb hasznosítására




A Duna jogi helyzete - leírás - kronológia




Drávai vízlépcsők - leírások




Duna vízlépcsői - táblázat H-40-41-42


 



 














 




Cikk/Anyag kategóriája:
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: szeptember 21, 2009
Utolsó módosítás: szeptember 21, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub