Cikk/Anyag: 2009-09-01 Közlemény, A Duna vízminőségének javulását is remélik a 32 milliárdos érdi szennyvízberuházástól

Az igazságnak és a magyar nemzetnek egyaránt érdeke, hogy a mesterségesen kitenyésztett állhősöket ne tűrjünk.
Aki nagy költő, építész, nagy szónok: Karatson Gábor, Makocecz Imre, Lányi András vagy politikus, mint Sólyom László, mindnyájan annak a hamis ideológiának a terjesztői, hogy a Duna vizére nézve az első számú közellenség a duzzasztás.
Mára kiderül a Duna vizére nézve a legfőbb veszély a települések szennyvize.


----- Original Message -----
From: Szász Péter
Sent: Tuesday, September 01, 2009 2:59 PM
Subject: 2009-09-01 Közlemény, A Duna vízminőségének javulását is remélik a 32 milliárdos érdi szennyvízberuházástól


A Duna vízminőségének javulását is remélik a 32 milliárdos érdi szennyvízberuházástól

Az „Érd és térsége szennyvíztisztító telep rekonstrukciója és bővítése és a szennyvízelvezető rendszer fejlesztése” című uniós nagyprojektet Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, valamint T. Mészáros András, Érd polgármestere mutatta be a sajtónak kedden az érdi szennyvíztisztító telepen. A projekt eredményeként Érden, Tárnokon és Diósdon a helyi csatornázottság aránya 95%-ra nő, a szennyvíztisztító telep napi kapacitását pedig 15 ezer köbméterre emelik, és javítják a tisztítás hatásfokát is.

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter az eseményen elmondta, a fejlesztés eredményeként közel 80 ezer lakos élhet majd egy tisztább és egészségesebb környezetben, valamint javulni fog a befogadó Duna vízminősége és a térség felszín alatti vízbázisának környezeti állapota is. A miniszter hozzátette, országszerte is folyamatosan javul a csatornázottság: az elmúlt 6 évben 56%-ról 70%-ra nőtt az arány.

Az érdi szennyvízelvezetési agglomerációban a csatornázottsági szint alacsony, a három település átlagában 30% alatt marad (Érd: 23%, Diósd: 41%, Tárnok: 25%), és a jelenlegi gyűjtőhálózat műszaki állapota sem megfelelő. A beruházás során megépítenek 431 km új szennyvíz-vezetéket, felújítanak 9 km már meglévő csatornát, és 86 átemelőt is építenek ill. rekonstruálnak. Ezzel a három településen a csatornázottság 95%-ra nő, a csatornával ellátott lakások száma jelenleg 7310, a projekt befejeztével ez 36.286 lakásra bővül.

Az érdi szennyvíztisztító telep jelenlegi kapacitása nem lenne elegendő ahhoz, hogy a megnövekedett mennyiségű szennyvizet kezelje. A jelenlegi szennyvíztisztító helyén, a még jó állapotban lévő műtárgyak felhasználásával megépül egy új, 15000 m3/nap kapacitású telep. A szennyvíztisztító telep teljes területe a bővítés után mintegy 35 000 négyzetméter lesz. Kiépül a biológiai tisztítási fokozat, és a tápanyag-eltávolítás is megoldott lesz.

A szennyvíztisztító-telep technológiai fejlesztése és bővítése biztosítja majd a térségben összegyűjtött szennyvizek megfelelő hatásfokú tisztítását, ez pedig javítani fogja a befogadó Duna folyó vízminőségét. Érd és térsége sérülékeny környezetű vízbázison helyezkedik el, így a csatornahálózat bővítése és a tisztított szennyvíz minőségének javítása hozzájárul a térség ivóvízellátását biztosító vízbázis környezeti állapotának javításához is.

A beruházás 31,39 milliárd forintba kerül, ehhez a Környezet és Energia Operatív Program 24,45 milliárd forint támogatást biztosít. A beruházási időszak 2009-ben kezdődik, a befejezés 2012-ben várható.

A Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és –Tisztítási Megvalósítási Program szerint hazánkban 2015-ig a csatornaellátottság országos szinten a jelenlegi 70%-ról 90%-ra fog nőni. A program megvalósítását segítik az uniós pályázati források: a KEOP-ban 2007-2013 között 380 milliárd forint áll rendelkezésre szennyvízelvezetési és tisztítási projektek támogatására.

További információ: KvVM Sajtóiroda (457-3360).

Budapest, 2009. szeptember 1.



Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

Sajtóiroda


Cikk/Anyag kategóriája: Zöld ügyek
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: szeptember 01, 2009
Utolsó módosítás: október 24, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub