Cikk/Anyag: Sajtóközlemény - Dr. Aszódi Attila, a BME NTI igazgatója


Nagyszámú nukleáris szakemberre van szükség a közeljövőben
Az oktatás és képzés fontosságáról tárgyaltak Budapesten a világ nukleáris szakemberei

Sajtóközlemény

Az elmúlt évtizedekben tapasztalható megtorpanás után – a villamosenergia-igények folyamatos növekedése és a hagyományos erőművek öregedése miatt – mind többet hallani az atomerőművek üzemidejének meghosszabbításáról és új blokkok építéséről.

Az ambiciózus tervek megvalósításához nagyszámú fiatal, jól képzett szakemberre van szükség, ami nem biztosítható megfelelő oktatás és folyamatos továbbképzés nélkül. A nukleáris szakemberképzés fontosságát és erősítését hangsúlyozta az OECD 2000-ben publikált “Nuclear Education and Training….Cause for Concern?” tanulmánya is, mely az alábbi javaslatokat fogalmazta meg:
• azonnali cselekvésre van szükség,
• a kormányoknak stratégiai szerepet kell vállalniuk,
• szükség van az atomenergia alkalmazásával összefüggő oktatás reformjára,
• támogatni kell a magas színvonalú kutatás-fejlesztést és szakmai továbbképzést,
• elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés és a jó példák közkincsé tétele.

Az azóta eltelt években jelentős változások tapasztalhatók világszerte. Amerikában és több európai országban is új oktatási programok indultak kormányzati támogatással, valamint nemzetközi együttműködések jöttek létre. Az évtizedek alatt felhalmozott tudás megőrzése és átadása mind gyakrabban kerül előtérbe.

Az első alkalommal megrendezett NESTet (Nuclear Engineering, Science and Technology – Education and Training) konferenciának is a nukleáris szakemberképzés volt a témája. A tanácskozásnak Budapest adott otthont 2008. május 4 és 8. között. A konferencia célja a tapasztalatcsere, az együttműködések erősítése és újabbak kialakítása a nukleáris képzés és oktatás, valamint a tudásátadás területén. David Bonser (Nagy-Britannia), az Európai Nukleáris Társaság elnöke bevezetőjében kiemelte, hogy a szakember utánpótlás és képzés napjaink legnagyobb kihívása az egész nukleáris ipar számára. Emiatt döntött úgy az Európai Nukleáris Társaság, hogy kétévente világszintű konferenciát szervez ebben a kérdésben. Ennek a sorozatnak az első rendezvényére került most sor Budapesten.


29 országból több mint 130 résztvevő érkezett a rendezvényre: a 20 európai ország mellett az Egyesült Államok, Dél-Amerika, Ázsia és Afrika is képviseltette magát.

A legtöbb előadó beszélt arról, hogy országukban a meglévő atomerőművi blokkok további működését tervezik, emiatt szükséges a nyugdíjba vonuló mérnökök és technikusok pótlása. Többek között francia, német, finn, svéd, amerikai, cseh szakemberek beszámoltak róla, hogy az egyetemek és a nukleáris ipari cégek az elmúlt években együttműködési megállapodásokat kötöttek, közös projekteket indítottak annak érdekében, hogy az egyetemek ki tudják elégíteni az ipar szakemberigényét.

A vezető nemzetközi nukleáris ipari cégek felhívták arra a figyelmet, hogy igen nagy számban terveznek fiatal szakembereket alkalmazni. A francia AREVA és EdF, a belga Suez, az amerikai GE és Westinghouse cégek körülbelül évi 500-500 új mérnököt terveznek felvenni a következő 10 évben, ami óriási számú fiatal műszaki szakembert igényel.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség képviselője jelezte, hogy az elmúlt időszakban mintegy 50 ország hivatalosan is bejelentette az Ügynökségnek, hogy új nukleáris kapacitások létesítésén gondolkodnak. Ez igen nagy kihívást jelent a nukleáris energia biztonságos felhasználásával kapcsolatos információk és tudás elterjesztése területén.

A jelenlegi helyzetben felértékelődnek azok az országok és egyetemek, ahol működnek nukleáris laboratóriumok vagy oktatóreaktor. Ezeknek a képzőhelyeknek a nemzeti és nemzetközi jelentősége nagymértékben növekszik. Magyarországon a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete működteti az ország egyetlen oktatóreaktorát, amely iránt most nemzetközi érdeklődés is mutatkozik. A Parlament a nemrégiben elfogadott új magyar energiapolitikában felkérte a Kormányt, hogy kezdje meg az új atomerőművi kapacitásokra vonatkozó döntés-előkészítő munkát. Ez szükségessé teszi a hazai nukleáris képzési program erősítését is.

A konferencia résztvevői meglátogatták az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet által üzemeltetett Budapesti Kutatóreaktort, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Oktatóreaktorát, valamint a Paksi Atomerőmű ZRt. Karbantartó és Gyakorló Központját.

Budapest, 2008. május 8.

Kapcsolat:

Pázmándi Tamás, Ph.D. elnök
Magyar Nukleáris Társaság
Tel.: +36 30 238 1367
pazmandi@aeki.kfki.hu

Kirsten EPSKAMP, Society Manager
ENS - European Nuclear Society
Tel.:+32 2 505 30 54
kirsten.epskamp@euronuclear.org

Dr. Aszódi Attila, igazgató
BME Nukleáris Technikai Intézet
Tel: +36 30 9 332 786
aszodi@reak.bme.hu


Cikk/Anyag kategóriája: Energia
Cikk/Anyag szerzője: realzoldek []
Cikk/Anyag beküldője: realzoldek [webmester@realzoldek.hu]
Cikk/Anyag beküldve: május 08, 2008
Utolsó módosítás: október 23, 2009

A nyomatvány forrása Reális Zöldek Klub