Feljegyzés Lázár János miniszter úr részére
Dátum: 2021. January 02. Saturday, 10:11
Rovat: Energia


Tárgy: Ajánlások, javaslatok atomerőművi radioaktív hulladékok és kiégett fűtőelemek műszaki fejlesztésére és kezelésére.

Tisztelt Miniszter úr!

A magyar villamos energiarendszer termelői szerkezetében – a már üzemelő atomerőmű és a megindított fejlesztések következtében – az évszázad végéig minden bizonnyal az atomerőmű blokkjai látják el az alaperőműi funkciókat.

Ennek következtében a nukleáris üzemanyag beszerzéssel, a kiégett fűtőelem tárolással, a radioaktív melléktermékek elhelyezésével (front-end és a back-end ténykedések) kapcsolatos fejlesztések - gazdasági, fizikai tevékenységek, a létesítmények működtetése - távlatos, nyitott gondolkodáson alapuló, összefüggő, hosszútávra optimált stratégia részét kell, hogy képezzék.
A front-end és back-end aktivitások jelentős kihatással vannak ezen energiatermelési mód teljes élettartamra vetített gazdaságosságára. Az ezzel kapcsolatosan alkalmazott hazai szakpolitikai koncepciónak messzemenően támaszkodnia kell a nukleáris technológiában élenjáró országok gyakorlatára, tapasztalataira és nemzetközi normákra, elvárásokra.

Ezen ajánlásokkal, javaslatokkal az ügy fontosságára és kiemelkedő gazdasági jelentőségére hívjuk fel Miniszter úr figyelmet.

I. Általánosan:

Ø A radioaktív hulladékok kategorizálásának, kezelésének, átmeneti és végleges tárolásának jelenlegi gyakorlatát és nemzeti stratégiáját – nemzetközi benchmark és jó gyakorlat alapján, független szakértők (hazai és e területen élenjáró külföldi szakemberek, vagy intézetek) bevonásával – javasoljuk felül vizsgálni a jelenleg alkalmazott (a jövőben bevezetni tervezett) technológiák és a költségek optimalizálása céljából.

II. Kiégett fűtőelemek kezelésével kapcsolatban:

Ø Tekintettel a hazai nukleáris energiatermelés fejlesztésére és az üzemanyag költségek várható, jövőbeli növekedésére javasoljuk a számunkra optimális back-end stratégia megalapozása (felül vizsgálatát) érdekében célzott, tudományos műhelymunka indítását.

Ø Az Oroszországi Föderációval fel kell újítani a tárgyalásokat a kiégett fűtőelemek visszaszállításáról, a pénzügyi és technikai feltételek egyeztetéséről. A hazai mély geológiai, nagy aktivitású hulladéklerakó kutatási, létesítési tevékenységre a tárgyalások és a back-end stratégia kimunkálásának szakászában WAIT AND SEE elv alkalmazása javasolt.

Ø Tekintettel a kiégett fűtőelemek stratégiai nyersanyag jellegére és/vagy amennyiben az orosz féllel a használt fűtőelemek visszaszállítása, feldolgozása ügyében a tárgyalások nem vezetnek eredményre, úgy meg kell vizsgálni (a biztonságos deponálás és az egyszerű visszanyerhetőség figyelembevételével) a Bátaapáti vagy más telephely alkalmassá tételét az 1-4 blokkon kiégett kazetták átmeneti tárolására.


III: Radioaktív hulladékokkal kapcsolatban:

Ø A nemzetközi gyakorlat figyelembevételével be kell vezetni és mielőbb alkalmazásba venni a nagyon kis aktivitású hulladék (VLLRW) kategóriát. Mielőbb meg kell szüntetni a R-hulladéktároló hordók jelenleg alkalmazott, költséges és egységes kezelését, ill. tárolását az aktivitásuktól függetlenül. A nagyon kis- és kis aktivitású hulladékok tárolására lényegesen olcsóbb megoldások alkalmazandók.

Ø A nem nagy aktivitású (közepes) aktivitású hulladékok végleges elhelyezése érdekében, a már megépített Bátaapáti tároló, és/vagy a továbbiakban épülő új kamrák alkalmasságát, minősítését és engedélyezhetőségét felülvizsgálni javasoljuk.

Ø A nagyon kis- és kis aktivitású hulladékok végleges elhelyezése érdekében célszerű felszín közeli lerakót kialakítani Bátaapátiban, vagy más, a már megkutatott és alkalmasnak minősített telephelyek egyikén.

Ø A folyékony hulladékok aktivitás és kémiai összetétel szerinti szelektív feldolgozását meg kell vizsgálni az átmeneti és végleges tárolás optimalizálása és/vagy felmentési szintek alkalmazása érdekében.

Ø A nemzetközi gyakorlat figyelembevételével indokolt a PAE hulladékkezelési, tárolási, valamint kibocsátási koncepciójának és jelenleg alkalmazott gyakorlat felülvizsgálata és racionalizálása. A megengedett normák és korlátok ésszerű –biztonságos, gazdaságos- alkalmazása.

Ø Az összehangolt költséghatékony működés érdekében a radioaktív hulladékok stratégiájának, gazdasági és technikai megvalósítását célszerű a jövőben egy szervezetbe integrálni.

Budapest, 2016. június 27.


REÁLIS ZÖLDEK KLUB ELNÖKSÉGE és a PAKSI ENERGETIKAI KEREKASZTAL képviseletében: Juhos László










A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7436