Adalékok a KKM 2020.06.18-i, MTI-OS közleményéhez, a KKM és a NKE közötti ...
Dátum: 2020. June 21. Sunday, 20:59
Rovat: Közéleti magazin


Adalékok a KKM 2020.06.18-i, MTI-OS közleményéhez, a KKM és a NKE közötti "Vízügyi együttműködés" kapcsán.

Kedves Kollégák!

A Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem között létrejött "Vízügyi együttműködés" önmagában üdvözlendő tény, szándék, ill. esemény. (lásd: melléklet)
A háttérben azonban a magyar Vízügy, az egységes Magyar Vízügyi Szolgálat, a magyar "Vízkészlet-gazdálkodás" helyzete azonban számos régóta megoldatlan problémával terhelt, amelynek mielőbbi megoldása egyre sürgetőbb feladat! Az éghajlatváltozáshoz történő "alkalmazkodás", a víz-, az energia-, és az élelmiszer-biztonság kényszere közismert, a szép szavak helyett, most már a tettek mezejére kell lépnünk a problémák megoldása terén!

Ezek közül Magyarország "negatív vízmérlege" emelhető ki! (Nevezetesen: évtizedek óta több víz folyik ki az országból, mint amennyi beérkezik! Ez a tény köztudott, de ennek a tendenciának a megállítása érdekében az 1989/90. évi politikai rendszerváltás óta, valójában nem történt semmi! Sőt az elmúlt évtizedekben a korábban Egységes Vízügyi Szolgálat hazai szétverése, és háttérintézményeinek fokozatos elsorvasztása - a folyamatos törvényi-, jogszabályi változások következtében bekövetkezett folyamatos átszervezések, személyi-, szervezeti változások, a feladatok, hatáskörök, illetékességi területek szétaprózódása történt - egyre nehezebb helyzetbe hozva a Vízügyet! A problémákat még tetézte időközben, a Vízügyi Tudományos Kutató Intézet / VITUKI, mint elméleti háttér, és infrastruktúra - jogutód nélküli, szakmailag teljesen indokolatlan - felszámolása!

Ilyen körülmények között - a "vízipari export" helyett, talán a "saját Házunk/Hazánk táján" kellene először körülnézni, mielőtt másoknak tanácsot adunk! Ehhez első lépésként, alapvető szemlélet-, és paradigma-váltásra lett volna, ill. lenne szükség a vízügyek területén, és a vízminőség mellett az integrált "Vízkészlet-gazdálkodásra", ill. ennek az új helyzethez igazodó, tudományos-, elméleti-, gyakorlati megalapozására (VITUKI újjászervezésére, törvényi-, jogi-szabályozással a korábban létező "Egységes Vízügyi Szolgálat" működésének, a szakmai oktatás, nevelés, képzés, továbbképzés, stb. feltételeinek biztosítására, stb.) kellene törekedni! (lásd: melléklet a "Vízügy" rövid, vázlatos történeti áttekintése)

Akármilyen furcsán is hangzik, de - korszerűsített formában - vissza kellene térni a korábban világhírű magyar vízügy, és az azt képviselő, nemzetközi hírnevet szerzett, tudós képviselői által képviselt hagyományaihoz, és törekedni kellene azok folytatására. (Elég, ha a Dégen Imre nevével fémjelzett korszakra, ill. Prof. em. Dr. Mosonyi Emil akadémikus, a vízépítés nemzetközi hírű professzora hazai és külföldi tevékenységére, egész életművére hivatkozunk!)

Ebben az esetben lenne garancia arra, hogy a tudatos, tervszerű, integrált, ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi kutatás, tervezés, a komplex fejlesztés és finanszírozás (EU+hazai társfinanszírozás), valamint a vizek többcélú hasznosítása hazai gyakorlatunkban megvalósulhasson, jó és "nemzetközileg is versenyképes" példát mutatva a Világnak, folytatva és öregbítve, nagy és neves elődeink Ránk bízott hagyományait! Ne hagyjuk azokat a feledés homályába merülni! A Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetésének javasoljuk, hogy ebben a témában vegye fel a kapcsolatot a közvetlenül érintett Belügyminisztérium, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Agrárminisztérium vezetésével, és közösen áttekintve a jelenlegi helyzetet, ill. a koronavírus-járvány, valamint az ennek nyomán a gazdasági-válság és a munkanélküliség kialakulásának kezelhetősége, a munkahelyek megtartása és új munkahelyek megteremtése érdekében tegyenek konkrét javaslatot a Kormány, ill. a Miniszterelnökség részére, a korábban elkezdett, de félbehagyott, jelentős vízügyi beruházások befejezésére, ill. az évtizedek óta a szakma által sürgetett, szükséges, és indokolt, többcélú vízügyi-, energetikai beruházások előkészítésének, terveztetésének felgyorsítására, különös tekintettel a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel kapcsolatos Hágai-per - szlovák féllel történő, jóhiszemű tárgyalások lefolytatását követő megállapodás alapján történő - lezárására, valamint a Paksi Atomerőmű bővítése dunai frissvíz többlet hűtővíz-igényének biztosítása érdekében az Adonyi-, és Fajszi Vízlépcső beruházásának, időben történő előkészítésére, amíg nem késő!

Ehhez kívánok elsősorban, kellő politikai akaratot, elszántságot, szakítást az évtizedek alatt alaptalanul és oktalanul berögződött dogmákkal, a tabu-témákkal, és nem utolsó sorban, a radikális, "civilnek álcázott", és külföldről is támogatott, "ál-környezetvédő" szervezetekkel, intézményekkel ("Nem-kormányzati Szervezetek / Non Governmental Organisation's / NGO's), nem tévesztve össze őket, a hazai, jószándékú tényleges civil szervezetekkel!!!

Végezetül Dr. Mosonyi Emil utolsó szavaival búcsúzom:
"Kedves Barátaim, most búcsúzom Tőletek, és arra kérlek Titeket, hogy küzdjetek tovább a vízügyekért!"

--

Baráti üdvözlettel:



--
Péteri László
aranydiplomás építészmérnök, egyetemi tanársegéd,
ny. min. vezető főtanácsos, az OIH
Országos Idegenforgalmi Hivatal v. főmérnöke,
belkereskedelmi-idegenforgalmi szakértő,

MKIK Turisztikai Kollégium szakértője
Magyar Szálloda Szövetség és a Gróf Széchenyi Ödön
Magyar Hajózási és Yacht Egylet tiszteletbeli tagja, és a
III. Széchenyi Vízi Emléktúra (1999. Bp-London-Marlow)
résztvevője
tel.: 06 1 203 5729
mobil: +36 30 319 2033

e-mail: peteril62@gmail.com

honlap: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=17













2020 06 20 KKM Közlemény Ví... by Reálzöldek Reális Zöldek Klub on Scribd



2018-09-28-A Vízügy Történe... by Reálzöldek Reális Zöldek Klub on Scribd




2020 06 18 KKM Közlemény Ví... by Reálzöldek Reális Zöldek Klub on Scribd






















A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6951