Reális Zöldek emlékeznek a Vörösmarty téren, 1998. február 28-án tartott ...
Dátum: 2020. February 27. Thursday, 21:35
Rovat: Közéleti magazin


Reális Zöldek emlékeznek a Vörösmarty téren, 1998. február 28-án tartott akciójukra, annak okán is, Orbán Viktor megdicsérte Horn Gyulát.

Emlékeztetetünk, Horn Gyula a Fideszt nem.

1998. február 28-án a Duna – kör által fizetett bértüntetők SZDSZ és FIDESZ politikusok társaságában a József nádor térről vonultak a Kossuth Lajos térre és együtt üvöltötték, hogy „Vesszen Horn!”. Horn bűne az volt, hogy a Duna ügyében meg akart egyezni a szlovákokkal. Horn emlékezetes mondása: Ezeket nem hogy a Duna közelébe, hanem egy lavór víz közelébe nem szabad engedni.

1998. február 28-án a reális zöldek a Vörösmarty téren hirdették a hazugsággal szemben az igazságot.

Kinek volt igaza 1998. február 28-án, azoknak-e akik a József nádor tér a Kossuth térre sétálva „Gátat a gátépítők ellen” jelszóval tüntettek, vagy a Reális Zöldek Klubnak a Vörösmarty téren „Gátat az árvíz ellen” álláspontjának megjelenítésével?

Rogán Antal, 1998. február 25-én (FIDELITAS) a Reális Zöldek postaládájába dobta a kérését tartalmazó levelét, a reális zöldek adja oda a FIDELITASNAK a Vörösmarty teret, mert a téren kívánnak gyülekezni, a térről szándékoznak indulni a Kossuth Lajos térre, tüntetni a Horn kormánynak a vízlépcső ügyében Pozsonnyal való megegyezési szándékával szemben.

A Vörösmarty téren való gyülekezést Lipták Béla javasolta, annak okán, hogy a Vörösmarty térem a rendszerváltás előtt volt tüntetés a vízlépcső beruházása ellen.

A reális zöldek időben bejelentették igényüket a Vörösmarty térre a rendőrségnek, Rogán Antal erről való lemondásra kérte a reális zöldeket.

A reális zöldek Rogán kérése teljesítésére azt kérte fax üzenetben a FIDESZTŐL, hogy négy FIDESZ szakértő és négy Reális Zöldek szakértő egy órán át folytasson a vízlépcsőről vélemény cserét és a véleménycserét négy FIDESZ politikus hallgassa meg. Több vezető FIDESZ politikusra tett javaslatot a civil szervezet: Orbán, Pokorni, Kövér, Deutsch, Áder, meg volt vagy három)

A párbeszédre nem került sor.

A reális zöldek nem ellenzik, sőt fontos eszköznek tartják a nemzeti konzultációt. A FIDESZ 1989-ban a vízlépcsőről népszavazást kezdeményezett. „Döntsön a Nép!” jelszó jegyében. 2010 óta a Kormánynak nem jutott eszébe a nemzetet megkérdezni a vízlépcsőről. Ma ugyanazok riogatnak a klíma ügyében, állítanak valótlanságot a széndioxidról, amelyek 30 éve állítják a vízlépcsőről, hogy környezeti katasztrófát idéz élő.

Az első Orbán kormány: „Az Új Évezred Küszöbén „ c. program, gazdasági növekedés politikájával foglalkozó fejezetében az áll, hogy „ a bős – nagymaros - i erőműrendszer meg nem épült magyarországi részének az ügyét elsősorban gazdasági kérdésként kezeli.” A 2010-után a FIDESZ-KDNP frakciók politikai határozatban deklarálják, hogy környezetvédelmi, gazdasági, pénzügyi természetvédelmi, hajózási, politikai, okoknál fogva sem a Dunán, sem a Tiszán semmilyen vízlépcső megépítését elfogadni nem tudják. Nem így a Kormány. A Kormány, felújítja Tiszalöki vízlépcsőt, hogy legyen víz, debreceni Nagy Erdőben, Hortobágyon, Körös holtágaiban, Gyomaendrődön is. Süli János PAKS II beruházásáért felelős miniszter nem szól arról, hogy Paks térségében a Duna medre mélyül, Paks magasságában a part rézsűvédelmet igényel, az új blokkok alatt a talajvíz szint

stabilitása meghatározó fontos feladat.

A reális zöldek szerint a Paksi bővítés első reaktor tartály alapozása, földmunkáinak megkezdhetőségének az tett volna legjobbat, ha 1990—ben a Duna hazai szakasza csatornázása megkezdődik, a Duna hazai szakaszán a három vízlépcső, meghatározó módon a Duna Budapest alatti szakászán a két vízlépcsőt megépítése befejeződik.

A reális zöldek szerint Paks I. és Paks II. együtt járásának idő intervallum nem lesz, még abban az esetben sem z esetben sem, ha 20+10 év lesz a négy első paksi blokkok meghosszabbított üzemideje.

Magyarország biztonságos villamos energiával veszélyben.

Időhúzást folytatnak Paks 2 bővítésének intézői.

Az egyik ok, hogy a Duna víz hőfok korlát tartása Paks-1 és Paks-2 együttes névleges üzeme esetén minden esetben nem lehetséges. Alacsony vízszint és magas hőmérséklet esetén a Duna hőfok korlát tartása a meglévő négy blokk mellett is problémát jelentett. A Duna hőmérsékletének meghatározása manipulációkra ad lehetőséget, de a blokkok teljesítményét így is többször csökkenteni kellett. Az időhúzók tisztában vannak, hogy Paks-2 belépésével ez a helyzet nyilvánvalóan tovább fog romlani. Hűtőtornyokat a magyar fél elutasítja, a Rosatom a helyzet orvoslására hűtőcellák létesítését javasolja.

A Dunát, Budapesttől az országhatárig 20-30 kilométer széles sávban a környező régióktól domborzatilag jól elkülönülő ártéri síkság kíséri.

Az állami cégvezetők is, elhallgatják, a szükséges vízügyi beavatkozásokat. Nevezetesen a talaj vízszint stabilitását, a hideg víz csatorna kotrását, a Duna medre és a jobb oldali part rendezését. Az MTA 2010-ben hívta fel a figyelmet, hogy a fajszi vízlépcső megépítése hozzájárul Paks bővítésének biztonságos hűtéséhez.

Az RZK szerint a Paksi beruház kormányzati és állami cég vezetői nem a dolgukat teszik, hanem időhúzást folytatnak kiemelkedő jövedelmük minél további megtartása és a politikai elvárásnak való megfelelésük érdekében.

Juhos László, elnök









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6614