Kovács Pál államtitkár úr válaszolt
Dátum: 2019. June 29. Saturday, 14:08
Rovat: Energia


Országgyűlési tudósítás.

Dr. Keresztes László Lóránt, LMP frakció vezetőnek az Országgyűlés plenáris ülésén Kovács Pál államtitkár úr válaszolt.

A negyedik Orbán kormány gépezetében az energiapolitika művelésére négy miniszter kapott mandátumot.

A nukleáris energiát illetően a két tárca nélküli miniszter az illetékes.



A reális zöldek szerint több csatornán folyik a beruházási alap lenyúlása. Kiégettek és az egyetemek részéről egyaránt.

Az üzemelő Paksot illetően az erőmű a vezetése termelési kényszert szolgálja ki. Egyre több biztonsági előírást felülírnak. Igazuk alátámasztására megbízásokat adnak, amelyekkel igazolják a gátlástalan tevékenységüket.





A Reális Zöld Valóság szerkesztősége postaládájába az LMP frakcióvezető kérdéséről és Kovács Pál államtitkár úrnak a Képviselő úr kérdésére adott válaszáról az alábbi észrevétel érkezett: ( Az észrevétellel a szerkesztőség egyet ért.)



Észrevételek a„Plenáris 20190624” anyaghoz

Véleményem szerint Paks-2 blokkjai biztonságosak lesznek. Paks-1 blokkjai is biztonságosak voltak addig, amíg hozzá nem nyúltak a tervezési alapokhoz. A tervezési alapokat ugyanis a tervezők körültekintően állították össze, figyelembe véve az összes lehetséges rendszer kapcsolatot. A mostani újítók azonban csak arra összpontosítanak, hogy hogyan lehet a termelést növelni, amiért elismerést, jutalmat, kitüntetést kapnak. A rendszer kapcsolatokat azonban már nem látják át, a tudás hiány mellett nagyrészt azért sem, mert már annyi átalakítást végeztek, hogy azokat nem látja át senki. Ráadásul az átalakításokba bevont külső vállalkozók is csak a saját feladatukra koncentrálnak.

A változtatások között természetesen vannak jobbító jellegűek is, de a rendszer következményeket itt sem vizsgálják megfelelően. Így kerülhetett sor a sajnálatos 2003-as (az anyagban tévesen 2013 szerepel)2. blokki eseményre is. Itt jó szándékkal a dolgozókat akarták kímélni a sugárterheléstől, ami dicséretes, a következményekkel azonban nem számoltak megfelelően. A karbantartandó berendezések felületéről leoldották a radioaktív anyagokat, de azokkal együtt a védő réteget is. Ezzel egyidőben új vízüzemet vezettek be, amely mellett a blokk leállításakor a hőhordozóban lévő radioaktív korróziós termékek az üzemanyagra rakódnak ki, ahol úgy gondolták, hogy jó helyen vannak, ott úgy is nagy a sugárzás. Hát ennek a két jobbításnak az eredménye túl jól sikerült, túl sok korróziós termék rakódott az üzemanyagra, ami már a hőátadást gátolta. És ekkor jött a tisztítás, amit az erőmű külső vállalkozóra bízott megfelelő ellenőrzés nélkül, aminek eredményét sajnos ismerjük. Az utolsó blokk munkálatai előtt már rájöttek a hibára és ott a sugárzást a berendezések vízzel történő feltöltésével csökkentették és így nem is lett lerakódási probléma.

A nemzetközi vizsgálatok igazából színházi előadásoknak tekinthetők és főképpen kommunikációs célokat szolgálnak. A vizsgáló bizottságokban az erőművek képviselői és a nemzetközi szervezetek képviselői vannak, akik szintén az erőművek dolgozói voltak, vagy most is azok jogi állományban. Jelentősebb problémákat nem tárnak fel több okból sem. Nem akarják az atomipart és ezáltal saját pozícióikat veszélyeztetni. Másrészt arra számítanak, hogy a saját erőművük vizsgálata során is hasonló lesz a bizottság hozzáállása. Így aztán olyan észrevételek vannak, hogy a dolgozók nem viselik a védősisakot, illetve nem megfelelő helyen hordják a belépő kártyát. A lényeges problémák feltárására egyébként az akarat mellett az idő és az információ sem elég.*****ushima után felmerült ezen nemzetközi vizsgálatok hatékonyságának kérdése, de ugyanazoknak kellett volna dönteni akik érintettek, tehát igazából nem történt semmi változás.

Ugyancsak kommunikációs célokat szolgál a sokat emlegetett stresszteszt is. Olyan extrém eseményekre készülnek, mint például a repülőgép rázuhanása blokkokra, olyanokra viszont nem, ami az elmúlt héten előfordult, hogy az erőmű területén egy faág villamos vezetékre történő rázuhanása miatt esett ki üzemből az egyik blokk. Ami nem is annyira extrém, naponta eljártak mellette.

Összefoglalva tehát úgy gondolom, hogy Paks-2 biztonságos lesz, amíg hozzá nem nyúlnak a tervezési alapokhoz, Paks-1 pedig véleményem szerint a tervezési alapok jelentős megváltoztatása miatt ma sajnos már nem az.


Kovács Pál Államtikár Úr Vá... by on Scribd









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=6117