Ha Bős megépítésére nem került volna sor egyáltalán
Dátum: 2015. December 25. Friday, 23:30
Rovat: Média


A Kossuth Rádió, a közpénzekből történő műsorszolgáltatását a hallgatók számára nem ellenőrizhető módon végzi!

Ha Bős megépítésére nem került volna sor egyáltalán, az Öreg Duna vízszintjét akkor is meg kellene emelni!
A közszolgálati feladatokat ellátó Magyar Rádió, Kossuth adón sugárzott műsorszolgáltatása 25 éve, Szigetközben az Öreg Duna vízszintjének vitatott ügyét nem dolgozta fel elfogulatlanul.

A Magyar Rádió Műsorszolgáltatási Szabályzata szerint sem a műsorkészítő, sem a Magyar Rádió bármely munkatársa nem azonosulhat egyetlen nézettel vagy véleménnyel.
Ennek az elvárásnak a mai napig nem tesz eleget a Kossuth adó stábja.
Annak ellenére nem tesz eleget, hogy a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályozásáról szóló törvény szerint Szigetköz polgárai számára jelentőséggel bíró eseményről, vitatott kérdésről, kiegyensúlyozottan volnának kötelesek tájékoztatni.

A Kossuth Rádió vezetői, Jónás István, vezérigazgató, Ujhelyi Zoltán, szolgáltatási vezérigazgató-helyettes, Szilágyi Gábor, gazdasági vezérigazgató helyettes, Pásztor Zoltán MR1-Kossuth Rádió intendánsa, számára a reális zöldek szerint munkájukat nem nyitottan végzik, a reális zöldek megszólalását kizárják.

Kizárják annak ellenére, hogy média törvény a lehetőséget biztosít a reális zöldek számára álláspontja kifejezésére a Kossuth Rádió műsorszolgáltatásában, mivel a civil szervezet az Öreg Duna vízszintjének vitatott ügyében álláspontját 20 éve nyilvánosságra hozza.


--------------------------------------

Mangel - 2012



--------------------------------------


Mangel Gyöngyi úrhölgy,
műsorvezető

Kedves Műsorvezető Úrhölgy!

Mindenekelőtt szívből köszönöm a kifogásomra adott válaszát.

Válasza megerősít abban a hitemben, hogy általam kifogásolt műsorblokk szerkesztése nem volt

kiegyensúlyozott,

A műsor blokkban csak olyan személyek kaptak lehetőséget álláspontjuk kifejezésére, amely személyek Szigetközben az Öreg Duna vízszintjének megemelését ellenzik, 1993-ban Dunakilitinél a fenékküszöb megépítését is ellenezték.

A műsorblokkban Nagy Boldizsár riport alanya Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletéről úgy vélekedett, hogy az nem volt kellően széles körű, mert nem terjedt ki minden vitatott ügyre.
A Bíróság ítélete valóban nem tért ki minden vitatott ügyre, mert a Bíróság, csak azokban a kérdésekben hozott ítéletet, amelyre a FELEK előzetesen az alávetési nyilatkozatban felkérték.


A műsorkészítés legfontosabb szempontjára a pártatlanság elvének betartására vonatkozólag nincs annak jelentősége, hogy Szerkesztő - Műsorvezető hölgy a Bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer történetének a feldolgozását vagy a vízhiány által okozott károk Szigetközben bemutatását helyezte műsorkészítésének súlypontjába. Válaszában felsorolt személyek valamennyien a vízlépcső építését ökológiai agressziónak tartják a természettel szemben, az Öreg Duna medrében a víz szintjének az emelését ellenzik. A fenékküszöb megépítését is ellenezték 1994-ben, a Dunából a Dunába diesel szivattyúkkal vízpótlás javasolták, vagy az Országgyűlés által elfogadott megoldás kivitelezésével szemben álláspontot, véleményt nem fejeztek ki.

Azt írja politikusok az Ön által szerkesztett műsorblokkban nem szólaltak meg, így nem tartotta szükségesnek, hogy az OGY Fenntartható Fejlődés bizottsága ülésére utaljon.

A OGY Fenntartható Fejlődés bizottsága október 9-én Dunakilitin kihelyezett ülésen nem politikusok, hanem civil szervezetek képviselői voltak a meghívottak és mondták el véleményüket, milyen módon volna lehetőség Szigetköz számára azonnali megoldással a vízpótlást megoldani, kár folyamatot megállítani , ellenkező irányba elindítani. A meghívott civil szervezetek kötözött ott volt a Duna Charta. A Duna Charta képviselője Jávor Benedek, a Fenntartható Fejlődés bizottsága elnöke meghívása ellenére Dunakilitin nem volt ott.

Ha Ön valóban úgy véli, hogy a november 7-én a Kossuth adón sugárzott műsor blokkja a Szigetközben keletkezett károkról szól, akkor a kérdésben leginkább érintettek képviselőjének is lehetőséget kellett volna adnia véleményük elmondására.

Szigetközben 80 ezer állampolgár aláírásával tett arról tanúbizonyságot, hogy az Öreg Duna vízszintjét meg kell emelni. A 80 ezer szigetközi állampolgár kérését a térség valamennyi polgármestere támogatja. E tényre nem lenni tekintettel a Szerkesztőnek, nem helyénvaló.

A szigetköziek kérését a Magyar Országgyűlés december 10-ig köteles napirendjére tűzni, e tényre nem utalni nem vall körültekintő szerkesztésre.

A múlt eseményeinek a feldolgozásához kötelezően hozzátartozik az elmélyült vizsgálódás. Elvárható lett volna, hogy a fentiekre utalás történik.
Dr. Nagy István, Mosonmagyaróvár fideszes képviselője a Duna Charta konferenciájáról nagy nyilvánosság úgy vélekedett, hogy legyen vége: Szigetközieknek, Budapestről üzengetnek, annak kérdésében, mit kell tenni a vízpótlás biztosítása céljából.

Kérem, hogy tekintse meg az alábbi felvételt, vagy olvassa el a Fenntartható Fejlődés bizottsága kihelyezett üléséről készült jegyzőkönyvet.
Láng Mercédesz szigetközben élő szakemberrel 1992-ben készült beszélgetést különösen a figyelmébe ajánlom.
Kedves Mangel Gyöngyi úrhölgy, a Bizottsági ülésen az egyik helyi civil szervezet képviselője, arról szólt, ha Bős megépítésére nem került volna sor egyáltalán, az Öreg Duna vízszintjét akkor is meg kellene emelni, amit Ön 25 éve nem képes elfogadni.
Egy másik civil szervezet képviselője pedig arról szólt, ha a Duna névleges vízhozamának a kétszerese folyna az Öreg Dunában, akkor is 1.8 méterrel az Öreg Duna vízszintje lejjebb volna, mint a mellékágak vízszintje.

Válaszát nem fogadom el.

http://realiszoldtv.hu/2012/10/14/toaso-gyula-eloadasa-kiegeszitve-paulus-filmjebol/

Végezetül javaslom kedves Mangel Gyöngyi a vízlépcső ellenes fóbiájától szabaduljon meg. Én az Ön helyében az alábbi háttérrel nem vállalkoztam volna vízlépcsőről, Szigetközről szóló műsorblokkot szerkesztetni, közszolgálati médiaszolgáltató munkatársaként. A műsorkészítésnek az egész nemzet szolgálatában kell állnia, ezzel szemben az Ön által szerkesztett műsor csak a válaszában felsorolt személyek szolgálatában állt.

Kézcsókkal: Juhos László

Budapest, 2012. november 12.

Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) Zöldek
TDDSZ Környezetvédő Csoportja
1124 Budapest, Jagelló u. 42/b.
185-8155
Mangel Gyöngyi


1988-ban alakult meg az első szabad szakszervezet, a TDDSZ. Szakértőik részt vettek egy Bős-Nagymaros ellenes állásfoglalás elkészítésében, majd 1988 szeptemberében megalakították a Környezetvédő Csoportot. A kis létszámú csoport különféle szakértőkből áll, például: geofizikus, hidrogeológus, térképészmérnök, szociológus, gyógyszervegyész, orvos, biológus stb. Részt vettek, illetve vesznek a Nagymaros Bizottság, a Levegő Munkacsoport, az Energia Klub, a Környezetvédelmi Társadalmi Fórum munkájában. A Parlament Környezetvédelmi Bizottsága és a Fővárosi Közgyűlés számára is készítenek anyagokat. Részt vesznek a környezetüggyel kapcsolatos döntés előkészítési folyamatokban, az ökológiai értékek és ismeretek terjesztésében, szakértői véleményeket készítenek, szakértőket szerveznek ilyen feladatokra.
Részt vettek a Bős-Nagymaros beruházás leállításában, részt vállalnak a MTA bizottságában az ökológiai károk felmérésében. Különös figyelmet szentelnek hazánk környezetpolitikai koncepcióinak előkészítésére, több állásfoglalásuk készült el ezzel kapcsolatosan.
Ők szervezik a Környezetvédelmi Társadalmi Fórumot és a Zöld Ligát. Széles körű információs és munkakapcsolatot alakítottak ki tudományos intézetekkel és NGO-kal és külföldi szervezetekkel. Információs bázissal rendelkeznek. és e témakörben irodalom jegyzék összeállítását kezdték el.



--------------------------------------

Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa

Tisztelt Médiatanács!

Panaszt jelentek be a MR1 Kossuth Rádió 2012. november 7-én késő este sugárzott médiaszolgáltatásával szemben. A műsorblokk ismétlés volt az előző nap is sugárzásra került.
Panaszolom, hogy Mangel Gyöngyi szerkesztésében készült és késő este sugárzott a Duna elterelését feldolgozó műsorblokk nem volt kiegyensúlyozott, valótlanságokat tartalmazott és politikai mozgalom szolgálatában állt.
A műsorblokk azért nem volt kiegyensúlyozott, mert abban csak Duna-mozgalmak által képviselt álláspontok, a vízlépcső ökológiai agressziót jelent a természettel szemben álláspontok kerültek kifejezésre. A Duna- Kör által képviselt felfogást a Magyar Országgyűlés 1992-ben törvénybe foglalta, de az Európai Unió ragaszkodott a törvény hatályon kívül helyezéséhez, hazánknak az EU –hoz 2004-ben történt csatlakozása idején.
A Szerkesztő idézte a Hajóssy Adrienne Duna mozgalmár véleményét az elterelésről, ugyanakkor a mozgalmár papír tigris vélekedését elhallgatta. A Duna elterelésének a történetét Mangel Gyöngyi szerkesztő nem kiegyensúlyozottan dolgozta fel, például a vizet a Dunából a Dunába szivattyúzás tényét is elhallgatta.
A műsor blokk napjainkra vonatkozó szerkesztői munkája is kiegyensúlyozatlan volt. A szerkesztő megszólalási lehetőséget adott a Duna Charta képviselőjének, abból az alkalomból, hogy a Duna Charta 2012. október 26-án a Magyar Tudományos Akadémián összejövetelt tartott.
A Duna Charta meghívást kapott az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága Dunakilitin 2012. október 9-én sorra került ülésére. A meghívás ellenére a Duna Charta képviselője nem volt ott Dunakilitin. A bizottság kihelyezett ülésére annak okán került sor, hogy a Kisalföld Győr megyei napilap sikeres népi kezdeményezést hajtott végre a Szigetköz vízpótlásának az ügyében. Dr. Nagy István Mosonmagyaróvár polgármestere, fideszes képviselő szerint a Duna Charta ne üzengessen a térségbe.
Elvárható lett volna a Műsorvezetőtől, hogy a fentiekkel a Duna Chartás riport alanyát szembesíti.
Nagy Boldizsár a Hágai Nemzetközi Bíróságról valótlanságot állított. Nagy Boldizsár azt állította a Hágai Nemzetközi Bíróság ítélete nem volt kellően mindenre kiterjedő.
Az igazság pedig az, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság csak azokban a kérdésekben hoz ítéletet, amelyekre a Felek előzetesen az alávetési nyilatkozatban a Bíróságot felkérik.
A Műsorvezetőtől elvárható lett volna, hogy utal arra, miszerint a Hágai Nemzetközi Bíróság a Felek által az alávetési nyilatkozatban meghatározottakban hoz ítéletet.
Melyik politikai mozgalom szolgálatában szerkesztette a műsort Mangel GyöngyI?

A FIDESZ-KDNP frakciók 2011-ben politikai határozatot hoztak arról, hogy Magyarországon nem épülhet vízlépcső. Ezt a tényt a Kormány képviseletében Illés Zoltán 2012. október 26-án a Duna- Charta Magyar Tudományos Akadémián sorra került rendezvényén megerősítette.
Illés Zoltán megerősítő véleménye elérhető itt:
http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2897

A kifogás bejelentése drótpostán megtörtént.
A kifogásra válasz nem érkezett.
A drótpostán történt kifogás bejelentés tényét az MTVA közönségszolgálata visszaigazolta.
Mit kérek a Médiatanácstól?
A kiegyensúlyozott tájékoztatási kötelezettség törvényi elvárásának megsértése megállapítását.
A valótlan állítás tényének a megállapítását.
A politikai mozgalom szolgálatában történt szerkesztés tényének kimondását.
Kérem a Hatóságot, hogy a Médiaszolgáltatót rövid kísérő szöveg keretében a fentiekről közlésre kötelezze.
Budapest, 2012. november 8.
Tisztelettel:


Mellékletek
Kifogást bejelentő drótposta protokoll.
MTVA visszaigazolása a kifogás beérkezéséről


------------------------------------


Szivattyú - 1994













A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=4245