Fodor 'népszavazás kezdeményezéséről' szóló alaphír
Dátum: 2007. November 27. Tuesday, 08:33
Rovat: Média


Az MTI kérésünkre megküldte az Fodor "népszavazás kezdeményezéséről" szóló alaphírt.
Egy dolog valamit kezdeményezni és más valamit javasolni.

Országgyűlés-interpellációk



OGY - Interpellációk (1. rész)



Budapest, 2007. november 26., hétfő (MTI) - A vasúti szárnyvonalak bezárásáról, a mentőszolgálatról és a Szerencsre tervezett szalmatüzelésű erőműről esett szó hétfőn az Országgyűlésben az interpellációk között.

Gyenesei István független képviselő azt mondta: újra és újra előkerül a vasúti szárnyvonalak megszüntetésének kérdése.

Egy konkrét szárnyvonal, a Somogyszob és Balatonszentgyörgy közötti vonal bezárásával kapcsolatban közölte: a mellékvonal bezárásával tovább nő a térségben a leszakadás veszélye. A képviselő álságos megoldásnak tartja az önkormányzatok bevonását az üzemeltetésbe.

Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára válaszában elmondta: a veszteséges vasúti mellékvonalak szüneteltetése nem a vasúti közlekedés leépítését, hanem annak hosszú távú fejlesztését alapozza meg.

Felmérésekre hivatkozva közölte: a Somogyszob-Balatonszentgyörgy közötti vonal kihasználtsága alacsony, a napi utasforgalom 268 fő, járatonként 9-10 ember. Mint mondta, az adott vonalon, a jövő év első menetrendváltozásáig együtt üzemeltetik a különböző közlekedési eszközöket, és ahol a vonat versenyelőnye "kirajzolódik", ott megmarad a vasút.

A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés 159 igen, 129 nem szavazattal és nyolc tartózkodás mellett elfogadta.

Márton Attila (Fidesz) tavalyhoz képest ötszázzal többen haltak meg, még mielőtt a mentők beértek volna velük a kórházba. Az Országos Mentőszolgálat szóvivőjét idézve azt mondta, nem műhibák miatt nőtt a szám, hanem nőtt az egy mentésre jutó távolság, az új beutalási renddel a kórházak távolabb kerültek a betegektől.

Tervezik-e a több beteg halálát okozó rendszer felülvizsgálatát - tudakolta.

Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára azt mondta, nem a mentőben történt halálesetek száma nőtt. Az államtitkár közölte: az ellenzéki képviselő által idézett szavak - miszerint az adatok a megnövekedett távolsággal függnek össze - újságírói megállapítás, nem a mentők szóvivője mondta.

Hozzátette: a mentőszolgálat ugyanakkor komolyan veszi a problémát, betegirányítási rendszert dolgoz ki, amely minél hamarabb a megfelelő helyre juttatja a beteget.

Az ellenzéki képviselő a választ nem fogadta el, a Ház azonban elfogadta.

Kormos Dénes (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy több fideszes megyei közgyűlési elnök aktuálpolitikai kampányok részeként használta fel a közgyűlési fenntartású közoktatási intézményeket, különböző politikai hirdetések kifüggesztésére kötelezték az intézmények vezetőit. Ez elfogadhatatlan - fűzte hozzá.

Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter azt mondta, hogy az intézményt vezető közalkalmazott nem köteles teljesíteni munkáltatója utasítását, ha az jogszabályba ütközik. A fenntartó nem kötelezheti különböző politikai hirdetések kifüggesztésére a közoktatási intézményt, ha mégis ilyet tapasztalnak, a közigazgatási hivatalhoz fordulhatnak - közölte.

A képviselő a választ elfogadta.

Katona Kálmán (MDF) azt kérdezte: mit tett a miniszter annak érdekében, hogy ne épüljön erőmű Szerencsen, a Tokaj-hegyaljai borvidéken, és hogy más világörökségi területen se létesülhessen oda nem való beruházás.

Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter elmondta: az erőművel kapcsolatos engedélyezési eljárások jogszerűen folytak le, de olyan szempontok is felmerülhetnek, amelyeket nem lehet egy hatósági eljárásban elbírálni. A miniszter helyi népszavazást szorgalmazott az erőmű felépítése ellen.



Országgyűlés-interpellációk

RÖVIDHÍR - OGY - Interpelláció a szerencsi erőműről



Budapest, 2007. november 26., hétfő (MTI) - Helyi népszavazást szorgalmazott a Szerencsre tervezett szalmatüzelésű erőmű felépítése ellen Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter hétfőn az Országgyűlésben Katona Kálmán (MDF) interpellációjára válaszolva.

Az erőművel kapcsolatos engedélyezési eljárások jogszerűen folytak le, de ebből nem következik az, hogy erőművet kell építeni Tokajhegyalján - közölte a politikus, hozzátéve: arra biztatta az eljárásban részt vevőket, hogy kezdeményezzenek helyi népszavazást.

Katona Kálmán úgy vélte, a miniszternek nem népszavazást kellene kezdeményeznie, hanem át kellene vizsgálnia, jók-e a törvények.

Az interpellációra adott választ a képviselő nem fogadta el, a Ház azonban 163 igen, 100 nem szavazattal és 3 tartózkodással elfogadta.







M. Lengyel László

felelős szerkesztő

Magyar Távirati Iroda

hírszolgálati ügyelet









A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=356