Mészáros Milán: Globális felmelegedés az IPCC-ben
Dátum: 2013. September 29. Sunday, 22:14
Rovat: Tudományos


Az embernek az az érzése, hogy valami nincs rendben az IPCC-ben. Mintha nem az a víz forrott volna fel, amit világóceánnak nevezünk. Az IPCC jelentésről az alábbiakban adunk közre értékelést.


Öt év után, péntek hajnalban Stockholmban újra megszületett az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentése, amelyet klímakutatók és kormányzati szakértők készítettek, néhány ezer elkötelezett klímatológus vélekedésére támaszkodva. A jelentés nem a komplex fizikai folymatok bemutatását és elemzését tartalmazza, mivel az elsősorban propagandisztikus jellegű. (Elsődleges célja vélhetően a sikertelen Dohai klímakonferencia után soron következő klímakonferencia sikerének megalapozása.) Ugyanis, a jelentésben a legnagyobb hangsúly arra esik, hogy miként lehet a legjobban érzékeltetni, hogy a világot egyre több és hevesebb hőhullám, gyakoribb árvizek és a magasabb tengerszintek fogják jellemezni a 21. század végén. Összességében a jelentés azt az allúziót hordozza, hogy az óceánok vize helyett lassan az agyvíz kezd felforrni bizonyos helyeken.

A "tudományos konszenzus"-ra történő állandó és hamis hivatkozás bizonyítja a legjobban, hogy valami nincs rendben az IPCC-ben. Ugyanis, a fenti hangsúly mellett a dokumentum talán legfontosabb megállapítása, hogy a felmelegedés üteme a kétezres években lelassult a nyolcvanas-kilencvenes évekhez képest. Ezek alapján a Reális Zöldek Klub (RZK) -több, mint százezer tudóssal együtt- szerényen megjegyzi, hogy a klímaváltozás talán mégsem akkora probléma, mint azt korábban gondolták egyesek. Ennek ellenére Thomas Stocker, az IPCC klímaváltozás fizikájával foglalkozó munkacsoportjának vezetője -aki fizikusi diplomával nem rendlkezik, mivel csak a "környezetvédelmi fizikát" tanulmányozta- azt állítja, hogy a klímaváltozás tény, mivel a kétezres évek minden idők legmelegebb évtizede volt a XIX. század közepe, vagyis a meteorológiai adatgyűjtés kezdete óta. Vagyis, úgy készítenek 160 év alapján ("vak"-) statisztikát, hogy 2000. óta a trend teljesen megfordult.

A jelentésnek egyik legnagyobb újdonsága -amely egyben inkonzisztenciájának további elmélyítése-, hogy a kétezres években a légkör kevésbé érzékenyen reagál az üvegházhatású gázok, például a szén-dioxid és a metán felhalmozódására. Továbbá, azt is megállapítja, hogy az utóbbi tíz-tizenöt éves időszakot figyelembe véve az elemzések eredménye attól függ, hogy melyik évet választjuk kiindulópontnak. Ennek ellenére azt állítja, hogy 95 százalékos bizonyossággal az emberi tevékenység felelős a globális felmelegedésért. Ez az eljárás pedig nem más, mint a fizika tudományának arcul csapása. Azonban, az RZK szeret szinkronban lenni a fizikával.

A jelentésben nagy hangsúly esik arra -az inkonzisztenciát még tovább mélyítő kitételre is-, hogy "leginkább" az óceánok átlaghőmérséklete emelkedett az utóbbi évtizedekben. Az RZK szerint egy sokkal pontosabb megfogalmazás úgy hangoznék, hogy "leginkább" az óceánok felszínének átlaghőmérséklete emelkedett az utóbbi évtizeddekben. (Az eljárás magalapozottságát mutatná, ha közzé tennék a mérési helyek pontos háromdimenziós helyét, s egyben azok számát. Ennek ellenére nem teszik.) Ugyanis, például 5000 m alatti vizekben -például a Mariana-árokban- nyilvánvalóan nem mérnek, s így ezen vízrétegekben több évtizedes statisztikák nem is létezhetnek. A konvekciós áramlások -és a víz viszonylag jó hővezető képessége- miatt pedig ezen hidegebb vizek komoly hatással vannak a "világóceán átlaghőmérsékletére". (Amennyiben ilyenről egyáltalán lehet beszélni.)

Az IPCC klímatológusainak számításai szerint az üvegházhatásból származó energia 90 százalékát a világóceán nyelte el 1971. és 2010. között. Ez szerintük nem azt jelenti, hogy a tengerek megmentenek bennünket a klímaváltozástól, hanem azt, hogy sokkal rosszabb helyzetben lennénk, ha nem borítaná víz a Föld 71%-át -mondta Thomas Stocker. Az óceánok hőelnyelése viszont ahhoz vezet, hogy a továbbiakban valószínűleg gyorsulva emelkedik a tengerszint –derül ki a jelentésből. Ehhez pedig a következőt lehet hozzátenni. Az üvegházhatás infravörös sugárzásával nem hatákony vizet forralni, mert a víz elektromágneses hullámokkal történő forralása mikrohullámú sütővel (magnetronnal) sokkal hatékonyabb. A mikrohullámú sütők magnetronjai -a víz bázisú élelmiszerek miatt- általában 2.45 GHz frekvenián működnek. Ugyanakkor, az infravörös sugárzás frekvenciája e frekvenciának általában minimum 100-szorosa -de leginkább 10-ezerszerese-, ami azt jelenti, hogy infravörös sugárzással nem túl gazdaságos vizet melegíteni, vagy forralni. (A levegő melegedése pedig még kevésbé indokolhatja az óceánok melegedését, mivel az nem jó hővezető. Éppen azért, az építőiparban -végső soron- a levegőt használják hőszigetelésre.) Ha az óceánok egyáltalán melegednek, akkor azért sokkal inkább a tengerfenék felől érkező hőáramok a felelősek. Gondoljunk például arra, hogy az óceánok fenekén található legnagyobb földi vulkán, a Tamu Massif 75%-a a Mars legnagyobb vulkánjának, az Olympus Mons-nak. Utóbbi magassága 25 kilométer, átmérője az alapjánál 540 km, a csúcsnál mért kaldera átmérője pedig 80 km. Vagyis, az óceánoknak a tengérfenéken lévő vulkánok általi melegítése sokkal hatékonyabb, mint a felülről érkező infravörös hevítés. Ráadásul, a tengefenék sziklái sokkal jobb hővezetők, mint az óceáni levegő.

Az ENSZ tervei szerint 2015-re szeretnének megalkotni egy mindenki által vállalható egyezséget. Azonban az RZK meglehetősen szkeptikusan látja ennek sikerét. Mivel úgy tűnik, hogy az EU huszonnyolc tagállamán kívül csak néhány országban tombol az egzakt tudományos módszerekre fittyet hányó, és a melegházasságok elterjedésével együtt járó "globális felmelegedés". Az RZK szerint az IPCC + EU28 + ENSZ + néhány ország globális felmelegedése meg fog torpanni a józan többség -ma még- hallgatag falán, mivel utóbbiak egyre inkább a komplex fizikai megközelítésre, valamint a konkrét adatok elfogulatlan feldolgozására helyezik a hangsúlyt.


Az ember által okozott klímaváltozás szekere


Végül, hasznosabb lenne, ha a sötétség -a globális felmelegedés hatásainak- ostorozása helyett az IPCC-ben, az EU-ban, az ENSZ-ben, valamint abban a néhány "tengerszintű" országban felgyújtanák végre a tudomány lámpáját! A Reális Zöldek már rég felkapcsolták a villanyt, s azóta mindenki láthatja, hogy a király meztelen.

2013. szeptember 29.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3321