Mit oldott meg a véres polgárháború az USA-ban?
Dátum: 2013. January 18. Friday, 08:26
Rovat: Önnek is jogában áll tudni


Mészáros Milán

Texas, Alabama, Florida, Georgia, Louisiana, Észak- és Dél-Karolina, valamint Tennessee elszakadna Washingtontól. Száz -és kétszázezres aláírásokkal ilyen petíciók érkeztek a Fehér Házba. Vagyis a déli szövetségi államokból jó néhány részéről.

Hasonlóan, mint az 1861–1865. között lezajlott polgárháború idején. A petíciók nem sokkal Barack Obama (második) megválasztása után kezdtek szerveződni, de a szövetségi kormányzat most valamennyi kérvényt elutasította. A Fehér Ház indoklása szerint azért, mert az Egyesült Államok alapító atyái, akik létrehozták a szövetségi államot, "nem biztosítottak jogot az elszakadásra". (Zárójelben hozzáteszem, hogy ez a lehetőség 252 évvel ezelőtt sem állt fenn, a háború pedig mégis- vagy épp ezért- kitört.)
„Egy háromszázmillió lelket számláló nemzet életében -ahol mindenkinek megvan a maga mélyen gyökerező hite-, a demokrácia lehet zajos és ellentmondásos. S ez jó dolog ..., de éppen a szabad és nyílt vita működteti ezt az országot" - írja a Fehér Ház közpolitikával foglalkozó részlegének direktora.

Ez igaz is, és tény, hogy szabad és nyílt - jóllehet, egyoldalú - vita folyik már Obama első megválasztása óta arról, hogy kik, mely államok válnának ki a szövetségből, s lennének függetlenek. Csaknem mindig a déli államok szorgalmazzák ezt, ám Bush elnök másodszori megválasztásakor -amely, minden ellenkező híresztelés ellenére, elsöprő többséggel és üdvrivalgások közepette történt-, az északi, északkeleti, vagyis elsősorban a demokrata párttal rokonszenvező államok "lebegtették" elszakadási szándékukat. Magyarán, kívülről nagyon úgy fest, hogy az éppen megválasztott elnökkel nem különösebben rokonszenvezők (vagy éppenséggel ellenségesen viseltetők) morognak és emlegetik a kiválást az Unióból. -Írja a Heti Válasz.

Bővebben: http://hetivalasz.hu/vilag/a-rebellisek-elszakadasaval-washington-jarna-a-legjobban-59478

Azért a dolog nem olyan egyszerű, s nem annyira az elnök párt-hovatartozásától függő. Ugyanis, -mint ismert- a déli államok közül sokan azt szeretnék, hogy a spanyol legyen a hivatalos nyelv az államukban. Ez pedig így van már legalább 20 éve, s az érintett államoknak ez a vágya egyre csak erősödik. S így ez a törekvés nyilván nem függ az elnök személyétől. Nyilvánvaló, hogy előbb-utóbb az USA is fel fog bomlani, mint a Szovjetúnió. (Utóbbi esetében is csak az összefüggő nyelvi területek maradtak egyben. De így volt ez a annak idején a Kínai Birodalom esetében is.) És most ezekre az alapkonfliktusokra ráterhelődik a jelenlegi fegyvertartási mizéria, ahol szintén kitapintható az ellentét észak és dél között. Lehet, hogy Obama elnök lesz az amerikai Gorbacsov, mint ahogy azt 2008-ban megjósoltuk?


2013. január 17.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3010