Azeri botrány: a szíriai válság exportálása a kaukázusi régióra
Dátum: 2012. September 03. Monday, 14:57
Rovat: Média


Mészáros Milán

A Regnum orosz hírportál hétfőn több olyan internetes forrást idézett, amely szerint az Egyesült Államok előre tudott az életfogytiglanra ítélt Ramil Safarov azerbajdzsáni katonatiszt kiadásáról.


Az Egyesült Államok tudatában volt az azerbajdzsáni és a magyar kormány közti együttműködésnek, ezért naivitás azt állítani, hogy Ramil Safarov kiszabadulásának híre újdonság volt Washingtonnak. Ugyanis, Magyarország mint NATO-tag nem köthetett volna ilyen egyezséget Bakuval Washington tudomása nélkül. "Az amerikaiak csak örülhetnek Safarov kiszabadulásának. Márcsak azért is, mert az örményországi oroszbarát politikai rendszert a kiadatással súlyos megrázkódtatás érte" - írta egy azeri politológus, Ilgar Mamedov.

Hasonló véleményt fejtett ki Twitter-bejegyzésében Gejdar Dzsemal, az Oroszországi Iszlám Bizottság vezetője. Szerinte a Ramil Safarov kiszabadulása körüli botrány összefüggésben áll a Szíria miatt Oroszország és a Nyugat között kialakult konfliktussal. "Szerintem nyilvánvaló, hogy a kiadatás pillanatát nagyon gondosan választották meg, s az Oroszország és a Nyugat Szíriával kapcsolatos konfliktusához kötődik. Örményország Moszkva szövetségese" - írta a Regnum szerint Gejdar Dzsemal.

Az internetes oldal által szakértőként idézett Alekszper Mamedov szerint "a NATO létrehozása óta a szervezet tagjai egyetlen lépést se tehetnek Washington tudta nélkül. Nem gondolhatja komolyan senki, hogy Baku és Budapest hosszabb időn keresztül a CIA tudta nélkül tárgyalhatott Ramil Safarov szabadon bocsátásáról. Ez lehetetlen. Ezért Obama és Clinton minden kijelentése arról, hogy felháborítja őket Safarov kiadása, csupán az egyesült államokbeli örmény lobbi lecsendesítését szolgálja" - állította Alekszper Mamedov.

Bővebben: http://hvg.hu/vilag/20120903_Azeri_ugy_usa_oroszorszag#rss

Azt azért meg kell említeni, hogy a baltás gyilkos amnesztiáját illetően -a NATO és az USA mellett- nem hagyható figyelmen kívül Izrael szerepe sem. Ugyanis, Izrael -azeri területeken felállítandó- titkos katonai légibázisok létrehozásáról állapodott meg a közelmúltban Izraellel. Ezenkívül, Izrael nemrégiben csúcstechnológiájú fegyvereket adott el Azerbajdzsánnak. Továbbá, Izrael tavaly modernizálta az azeri harckocsikat. Az amerikai-izraeli tervnek kettős célja van, s mindkettő nyilvánvaló. Az egyik nem más, mint a szíriai válság exportálása a Oroszország kaukázusi régióra, cserébe Oroszországnak a szíriai válságban jártszott szerepéért. A másik, hogy azeri területekről lehessen Iránt megtámadni. Az ugyanis a Földközi tenger felől -"egyelőre"- nem megy a Szíriában lévő Orosz haditengerészeti bázis miatt.

Nyilvánvaló azonban, hogy minden mesterkedés felesleges, hacsak az USA vagy Izrael a III. világháború kirobbantását fel nem vállalja. Ugyanis, Irán megtámadása esetén az Izraellel határos országok azonnal megsemmisítő rakéta támadásokat indítanának Izrael eIlen, s akkor még az irániakról nem is beszéltünk. Azonban, a fentiek miatt a konfliktusba belekeveredne Azerbajdzsán és Örményország is, vagyis a kaukázus vidéke. S akkor még nem szóltunk Szíriáról, Törökországról, Észak-Koreáról, Kínáról, Oroszországról stb.

Könnyen meglehet, hogy -az első világháború kirobbantásához hasonlóan- a III. világháború kirobbantásában Gavrilo Pricip szerepét Ramil Safarov, Szerbia szerepét (a fekete kéz) pedig Magyarország játssza.

2012. szeptember 3.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2829