Kerényi A. Ödön levele Áder János Köztársasági Elnök Úrhoz
Dátum: 2012. May 23. Wednesday, 12:07
Rovat: Közéleti magazin


Kerényi A. Ödön
Rubindiplomás gépészmérnök
1121 Budapest Törökbálinti út 13/a
Tel 2491244

Áder János úr
Magyar Köztársaság elnöke:
Budapest

Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!

Beiktatási beszéde bátorított fel arra, hogy az Ön segítségét kérjem egy 15 éve húzódó, állami ügy rendezésben. Friss Rubindiplomás gépészmérnökként ez életem utolsó kísérlete, 25 éve folytatott küzdelmemben.
Az úgy a hágai Nemzetközi Bíróságának a Bős-Nagymaros Vízlépcső Rendszer (BNV) perében, 1997-ben hozott Ítéletének végrehajtása.
A Bíróság érvényesnek mondta ki a BNV 1977-ben megkötött magyar-csehsz1ovák , államközi egyezményt és szerződést..
A jogutód szlovák kormány az Ítéletet elfogadná, a magyar viszont nem.
A vita lényege a Nagymarosi Vízerőmű újraépítése.
Ennek megtagadása miatt azonban , éppen a magyar nemzetgazdaságot éri súlyos hátrány. A Bősi Vízerőmű évi 3 milliárd kWh termelésének 1/3-a ugyanis ott marad a szlovákoknál, míg meg nem egyezünk, holott e megújuló vízenergiára az országnak igen nagy szüksége lenne. .
A Nagymarosi Vízerőmű újraépítésének megtagadását a magyar fél az Ítélet azon pontjával indokolja, amely - félreérthetően - a Bősi Vízerőművet szükségtelennek véli , mivel az eredetileg tervezett csúcsra járatása elmarad. Erről a felek éppen az én javaslatomra mondtak le , aki akkor a magyar villamosenergia-rendszer (VER) főmérnöke voltam.

A végzetes tévedés abban van, hogy a Nagymarosi Vízerőmű a szerződés többi céljának teljesítéséhez nélkülözhetetlen. Így pl. az évi 1 milliárd kWh megújuló vízenergia termelése, a duzzasztás, ami az állandó, magas vízszintet tartaná a hajózás egész évi forgalmához és az ivóvíz készlet biztosításához, stb.
Az Ítélet végrehajtását a 1131/ 2004 (XII.31.) sz. Kormányhatározat akadályozza,, amely megtiltja további gát építését a Dunán.
A határozat megszüntetését indítványoztam az Alkotmánybíróságnál, mivel sértette a Duna Bizottsággal kötött nemzetközi Egyezményt, amit az országgyűlés 2000-ben iktatott .törvénybe. Indítványomat az AB - két év után - azzal utasította el, hogy „bárki” nem illetékes nemzetközi egyezményt érintő ügyben Indítvány beadására és legalább országgyűlési képviselői rang kell hozzá. (Jó többek között a köztársasági elnök is!)
Az Indítványt és az elutasítás miatti panaszomat mellékelem. (1., 2. Melléklet)

Az új helyzetben, az Alapvető Jogok Hivatal vezetőjétől , Dr Szabó Máté úrtól kértem segítséget, aki tájékoztatott, hogy Hivatala nem illetékes, de már maga az Alkotmánybíróság sem jogosult „egyedi, nem normatív, kormányhatározat” felülvizsgálatára.
Tájékoztatom , hogy nagynevű elődjének, Sólyom László köztársasági elnök úrnak is a támogatását kértem a BNV ügy rendezéséhez. de ő, mint a Dunakör alapító tagja ezt nem adta meg, bár tisztjétől elvárható lett volna a tárgyilagosság..

A Kormány álláspont megváltoztatásának a jogi útja tehát bezárult. Maradt tehát az eddig sikertelen, gazdasági meggyőzés.
Mellékelem Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz írt, ez irányú levelemet, amit közvetett úton el utasított (3.Melléklet)
Nem győzték meg a várható gazdasági hátrányok, amiket tömör tanulmányban foglaltam össze. (4. Melléklet) Minisztereit pedig nyilván köti a hivatali fegyelem.

A fentiek alapján arra kérem köztársasági elnök urat, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság Ítéletének végrehajtására szíveskedjen rábírni a Kormányfőt.

Sok sikert, jó egészséget kívánva nehéz munkájához,

maradok tisztelettel

Kerényi A. Ödön Állami díjas, rubindiplomás villamos-gépészmérnök

Budapest.2012.05.21.

Mellékletek!
.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2722