Minket már nem befolyásolt, hogy mi Moszkva véleménye
Dátum: 2012. February 06. Monday, 13:51
Rovat: Együttmüködés


„Minket már nem befolyásolt, hogy mi Moszkva véleménye. Magunk gazdálkodtunk az információkkal és a lehetőségekkel.” Berecz János, 2006-ban Rácz Árpádnak, a RUBIKON főszerkesztőjének nyilatkozott a Csernobili Atomerőmű 4. számú reaktoránál bekövetkezett balesetről.

Berecz János nyilatkozatával cseng össze a reális zöldek közelmúltban közzé tett javaslata. A Klub a csernobili események újraértékelését javasolja. http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2545
Berecz János nyilatkozatában utal Marjai József diplomatikus közvetítői tevékenységére. Marjai József miniszterelnök helyettes gyakori vendég volt a villamos művek háza táján az Országos Teherelosztóban.(mai nevén a MAVIR-nál)
A csernobili eseményeket követően a villamos művek szakszolgálatai részletesen elemezték a lefolytatott és balul sikerült próba minden beavatkozását, a védelmi rendszerek működését. A villamos művek folyamatirányítási szakszolgálat mérnökei körében felmerült annak gyanúja, hogy szándékosan relé működésének megakadályozása előfordulhatott, hozzájárulhatott a tragédia bekövetkezéséhez. Csak két éve vált a reális zöldek számára ismertté. hogy Dél- Afrikában fegyveres merényletre került sor, épülő atomerőművel szemben. Erről Fenyves Iván szólt az Energiapolitika 2000 Társulat ülésén. Megjegyezzük Fenyves Iván mérnöki pályafutását a villamos művek fenti szakszolgálatánál kezdte el, többek között Reményi Károly társaságában. Reményi Károlyról tudni illik, hogy akadémikus a reális zöldek tiszteletbeli tagja.

Berecz János nyilatkozta a csernobili eseményekről 2006-ban Rácz Árpádnak a RUBIKON főszerkesztőjének:
1. Mikor értesült a csernobili katasztrófáról, hogyan, s kitől?
2. Milyen lépéseket látott szükségesnek megtenni, illetve ezekből mit
tudott valóban megvalósítani?
3. A nyugati külkapcsolatainkra milyen hatással volt Csernobil?
4. Mi volt a tájékoztatási forgatókönyv a nyugati országok felé?
5. Milyen tanácsok érkeztek Moszkvából a katasztrófa kommunikációjára vonatkozóan?

1/ A tragédia után két nappal, az északi országok (Finnország, Svédország) magyar külképviseletek jelentéseiből.
2/ Tudomásom volt arról, hogy Gorbacsov szovjet elnök, aki szintén késve kapott tájékoztatást az eseményről, telefonon informálta Kádár Jánost, aki nem nagyon tudott mit kezdeni az új ismerettel. De azért jó döntés született. Az ügy kezelése nem a pártra, hanem a kormányra tartozik. Marjai József miniszterelnök-helyettes kapott megbízást, hogy egy bizottság élén kezelje a helyzetet. A döntés a lehető legjobb volt.
3/ Marjai József uralta a helyzet kezelését. Állandóan konzultált a baráti szocialista országok nagyköveteivel. Rendre magához kérette a nyugati misszióvezetőket is, és információt cserélt velük. Mesterien játszott. Amit megtudott a „keletiektől”, azt tovább adta a „nyugatiaknak”, Így működött a másik irányba is. Ez a diplomácia magas iskolája. Tanítani kellene, ha nem lennénk ilyen nyomorultan megosztottak a magyarok!
4/ A nyugati országok képviselői hálásak voltak, mert együtt működhettek egy diplomáciában megbízható országgal. Információkat, addig nem ismert tényeket ismerhettek meg, és azt igen sokra becsülték. Egyetlen ország voltunk Keleten, aki együttműködött velük. Ehhez „forgatókönyvre” nem volt szükség, mert a politikánk természetéből következett ez a magatartás.
5/ Tanácsokra nem volt szükségünk, de a náluk lévő zűr-zavar miatt nem is tudtak volna adni.
Összefoglalva: Tovább nőtt a tekintélyünk. A nyugati országok előtt. Bennünk lehetett bízni. Álltuk a szavunkat és vészhelyzetben készek voltunk a rendszertől független teljesen nyílt tájékoztatásra, őszinte együttműködésre.
Kérem, vegyék tudomásul: Ilyen helyzetben minket már nem befolyásolt, hogy mi Moszkva véleménye. Magunk gazdálkodtunk az információkkal és a lehetőségekkel.


Berecz János







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2578