Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
III. észrevétel - REÁLIS ZÖLDEK III. észrevétele a közmeghallgatáshoz
EnergiaA paksi bővítés létesítési engedélyének benyújtása óta eltelt már annyi idő, hogy a hatóság véleménye kialakulhatott. Milyennek tartják tartalmi szempontból a benyújtott anyagot? Nem túl sok-e a töltőanyag, a hatalmas terjedelméből kiindulva? Vajon el tudnak-e készülni a kitűzött határidőre az engedély kiadásával? Hogy ne okozzon a létesítés további csúszást.

Az új paksi blokkok 2026-27-ben állhatnak kereskedelmi üzembe – mondta Süli János, a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszterjelölt a kinevezése előtti meghallgatásán, az Országgyűlés gazdasági bizottságában.

https://demokrata.hu/gazdasag/paks-ii-2027-re-uzembe-allhat-104587/?fbclid=IwAR3by0G5nLAhrhBanVFVQFZ-FBq-jjOGnEqVYuGifbuxKzoBOILmgpYq9-8


A nukleáris alapú villamos energiatermelés hazánkban való bevezetése 1968-ban határozódott el. 1982- 87 között a négy paksi blokk párhuzamos kapcsolása megtörtént. A paksi atomerőmű első építését úgy kell tervezni, hogy az a későbbiek során jelentősen bővíthető legyen. (Forrás: A Gazdasági Bizottság 10.118/1973. sz. határozata. Szabó Benjamin ATOM korkép)

A fenti határozat azt is előírta, hogy a tervezés során külön ki kell mutatni, hogy az első kiépítés beruházási költségéből mekkora rész függ össze a későbbi bővítéssel.

Országgyűlés 2009. március 30-án előzetes elvi hozzájárulást adott a Paksi Atomerőmű telephelyén új blokk(ok) létesítését előkészítő tevékenység megkezdéshez.

Süli János miniszter szerint az első Paks 2 blokk párhuzamos kapcsolására 2030-ban van esély.

Paks 1-4 blokk beruházás kifizetések göngyölt és éves kifizetések 1990-ban nyilvánosságot kaptak.

Országgyűlés 2009. március 30-án sorra került plenáris ülésén nagy többséggel „IGEN”-t kapott PAKS II. elindítása.

Az Országgyűlés jegyzőkönyve alapján a Reális Zöld valóság internetes újságban az alábbi módon tettük közzé a civil szervezet számára örvendetes eseményt:


Mit mondott Molnár Csaba, (MSZP) miniszter Paksról?

EnergiaA lakosság háromnegyed része (73 %) támogatja Paksot! Az atomerőműben termelt villamos energia ára kiszámítható és fajlagosan igen alacsony!
Paks bővítése kiemelt érdekünk!

Dr. Molnár Csaba 2008. november 30 – 2009. április 20 között a második Gyurcsány kormány, közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztere szerint a magyar társadalom pozitívan ítéli meg az atomerőművet, a magyar lakosság mintegy háromnegyed része (73 %) egyetért azzal, hogy Magyarországon atomerőmű működik.

A miniszter szerint új atomerőművi blokk(ok) megépítése hazánk számára számos gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi és szakmai előnnyel járna.

Majd így folytatta Molnár Csaba, miniszter a nukleáris energia felhasználásról szóló vélekedését:
Az atomerőművi blokk(ok) a gázfüggőség növekedésének csökkentésével kedvező hatást gyakorolnak az ország ellátás –biztonságára, a magyar villamosenergia-rendszer forrásszerkezetére, az üzemanyag –ellátás hosszútávon, több piacról is biztosítható, krízishelyzetekre a tartalékolhatóság miatt nem érzékeny, a Paksi atomerőmű jelenleg is kétéves fűtőelem tartalékkal rendelkezik.

A hazai villamosenergia- termelés részarányának növelése kiemelt érdekünk – a fogyasztói kereslet hosszú távon nő, régi erőművek állnak le.

Az atomerőműben termelt villamos energia ára kiszámítható, stabil fajlagosan igen alacsony - a nukleáris fűtőelem költsége a villamosenergia teljes költségének mintegy 10-15 %-át teszi ki – és nincs kitéve az olaj-és gázárak hektikus ingadozásának.

Idézet vége.


A reális zöldek számára ismert a Paks II. Atomerőmű Zrt. KOMMUNIKÁCIÓS BELSŐ SZABÁLYZATA, Lenkei István vezérigazgató és Mittler István kommunikációs igazgató sk. módon aláírt A4 formátumban 30 oldalas összeállítása.

Amit nem állítanak, a reális zöldek csupán feltételezik, hogy napjainkban Paks II elfogadottsága messze alatta van 73%-nak.

Amit nem állítanak, a reális zöldek csupán feltételezik, hogy a kommunikációs stáb tagjai körében a havi legkisebb jövedelem 2 millió forint a maximális havi jövedelem 5 millió forint.

A reális zöldek szerint a közmeghallgatás legfontosabb üzenete az lenne, ha éves bontásban 2009. március 30. tól kezdődően nyilvánosságot kapna PAKS II. beruházása előkészítésnek kifizetései, az intézményeket illetően, bele értve a kormányzati, miniszterelnöki munkatársakat is.



Paks II. Zrt. felduzzasztott kommunikációs apparátusának nincs szabad tevékenységi lehetősége!

Bármilyen szándékáról a Nemzeti Kommunikációs Hivatal engedélye szükséges.

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7663

Mi erről a Hatóság véleménye?


A Reális Zöldek a következtetéseit két premisszából az atomerőmű nukleáris biztonsága és Magyarország biztonságos villamos energia ellátása vonja le.

Néhány megjegyzésPaks-2 Duna víz hűtésével kapcsolatosan, amiket az engedélyezés során megnyugtató módon kezelni kell.

A hűtővíz problémának legalább két aspektusát kell vizsgálni. Egyik a Dunából kinyerhető hűtővíz mennyisége, pontosabban térfogatárama, a másik pedig a Duna víz hőfok korlát tarthatósága.

Extrém alacsony vízszint esetén a Duna vízhozama akár néhány száz köbméter/másodpercre is csökkenhet, ami már összemérhető Paks-1 és Paks-2 névleges üzemhez tartozó összes vízigényével. A biztonsági hűtővíz rendszerek vízigénye ennél egy nagyságrenddel kisebb, tehát az kinyerhető a Dunából alacsony vízszint esetén is, tehát a nukleáris biztonság ebből a szempontból rendben van és rendben lesz Paks-2 belépése után is.

A villamos-energia termelő körfolyamathoz azonban Paks-1 és Paks-2 együttes üzeme esetén extrém alacsony vízszintnél már nem biztos, hogy minden esetben kinyerhető a szükséges vízmennyiség. A blokkokat ilyes esetekben le kell terhelni, sőt esetleg le is kell állítani, ami azonban az erőmű és az OAH szakemberei szerint nem nukleáris biztonsági, hanem igazából csak termelés-biztonsági probléma.

A másik aspektus a Duna víz hőfok korlát tarthatósága. A környezetvédelmi engedély szerint Paks-2-nél a víz felmelegedése 11 C fok, illetve 4 C fokos Duna víz hőmérséklet alatt 14 C fok lehet, a Dunába kiengedett meleg víz maximális hőmérséklete 33 C fok lehet és a meleg víz kibocsájtási ponttól számított 500 m-es Duna szelvény bármely pontján a víz hőmérséklete nem lehet 30 C foknál magasabb.

Ezek a korlátozások gyakorlatilag teljesen megegyeznek Paks-1 korlátozásaival, a 33 C fokos korlát kivételével, ami Paks-1-nél nincs. A meleg víz kibocsájtási ponttól számított 500 m-es Duna szelvény bármely pontjára előírt 30 C fokos korlátot azonban az elmúlt időszakban alacsony vízszint és magas hőmérséklet esetén már most is csak úgy tudták tartani, hogy Paks-1 blokkjait leterhelték.

Ez a helyzet Paks-2 belépésével nyilvánvalóan tovább romlik, mivel jelenleg Paks-1 Dunába kibocsájtott meleg vize a Duna vízzel találkozik és keveredik, Paks-2 belépése után pedig Paks-2 meleg víz csóvájával, ami a Duna víznél lényegesen melegebb, így 500 méteren is magasabb hőfokot eredményez a jelenleginél. A hőfok korlát azonban az eddiginél lényegesen nagyobb leterheléssel továbbra is tartható lesz. Az elmúlt években bekövetkezett alacsony vízszint és magas vízhőfok esetén az 500 m-es 30 C fokos korlát tartása érdekében Paks-1 blokkjait néhány száz MW-tal kellett leterhelni. Hasonló Duna vízszint és hőfok esetén Paks-2 belépése után ezen túlmenően Paks-2 blokkjait annyival kellene visszaterhelni, hogy Paks-2 Dunába kibocsájtott hűtővize ne legyen melegebb a blokkokba bemenő Duna víznél. Ennek pedig a tervezett hűtőcellák szabnak határt, de nyilvánvaló hogy Paks-2 teljesítménye ilyen esetben töredéke lesz a névlegesnek. Arról nem is beszélve, hogy a Duna vízszint és hőfok még szélsőségesebb is lehet az eddigieknél, de a blokkok nagyobb mértékű leterhelésével az is kezelhető.

Látszólag tehát sem a villamos-energia termeléshez szükséges hűtővíz mennyiség hiánya, sem pedig a Duna hőfok korlát tarthatósága nem nukleáris biztonsági, hanem csak termelés biztonsági probléma, mivel a blokkok leterhelésével, illetve extrém alacsony vízállás és magas vízhőmérséklet esetén a blokkok leállításával mindkettő kezelhető.

Kérdés azonban, hogy a leállított blokkok mennyire biztonságosak? A Paks-1-es biztonsági rendszereken az elmúlt időszakban végrehajtott átalakítások kapcsán az erőmű és az OAH szakemberei többször hangoztatták, hogy leállított blokkon nagyobb a nukleáris kockázat, mint az üzemelőn. Ez józan ésszel és józan logikával ugyan nehezen fogadható el, de ha esetleg mégis úgy lenne, akkor hogyan engedélyezhetnék olyan blokkok létesítését, amiket a hűtővíz hiánya, vagy a környezetvédelmi előírások betartása érdekében esetleg le kellene állítani, ami növelné a nukleáris kockázatot?! Nem is beszélve arról, hogy a blokkok leállítása, majd a korlátozások megszűnése után az újra indítása további többlet kockázatot jelent. Vagyis nemcsak a termelés biztonság kerülne veszélybe, hanem a nukleáris biztonság is?! Akkor hogy is van ez, talán a 22-es csapdája? Az engedélyezés során ezeket a kérdéseket tehát feltétlenül tisztázni kell.



Az elmúlt időszakban, több cikkben is megjelent, hogy megkezdik Paks-2 földmunkáit a létesítési engedély kiadása előtt. A munkákért Paks-2 vállal felelősséget és erre egy kormányrendelet módosítás lehetőséget ad.

A hírek valóság tartalmának teljes ismerete nélkül ez az eset is legalább két aspektusból vizsgálható és értékelhető.

Az egyik a pénzügyi, gazdasági kockázat kérdése. Amennyiben ugyanis a végleges létesítési engedély szerint az előre kiásott alapgödör nem megfelelő, vagy nem megfelelő helyen lesz, ad abszurdum a bővítés nem kapja meg a létesítési engedély (ami persze csak elvi lehetőség) akkor a korrekció akár jelentős többlet kiadásokkal is járhat.

Az OAH a finanszírozás kérdéseiben természetes módon nem vállal felelősséget. Paks-1 és Paks-2 blokkjainak párhuzamos üzeme esetén a Duna víz hőfok korlát tarthatósága kapcsán is kijelentette, hogy az nem nukleáris biztonsági, hanem környezetvédelmi és termelés biztonsági kérdés, tehát nem tartozik a felelősségi körébe. Annak pedig igazából semmi jelentősége nincs, hogy Paks-2 vállalja a felelősséget az előre kiásott alapgödör kapcsán, az esetleges károkat ugyanis nyilván nem ők fogják megtéríteni, hanem az adófizetők.

A másik aspektusa a dolognak a nukleáris biztonság kérdése. Az szinte teljes biztonsággal kijelenthető, hogy az előre kiásott alapgödörnek Paks-2 nukleáris biztonságára nem lenne hatása. A tervezett alapgödörhöz igen közel ott üzemelnek viszont Paks-1 blokkjai. A kiásott alapgödör ezeknek (főleg a 4. blokknak) a megcsúszását eredményezheti, ami igen komoly nukleáris biztonsági kérdés, emiatt tehát a földmunkák megkezdéséhez az OAH jóváhagyása feltétlenül szükséges.

A Paks-2-vel kapcsolatos nyilatkozatok szerint a tervezés során számoltak az üzemelő blokkok megcsúszásának a kockázatával és annak csökkentése érdekében résfalazásos technológiát dolgoztak ki. Azt azonban, hogy ez a technológia megfelelő, illetve elegendő-e az üzemelő Paks-1-es blokkok védelméhez, figyelembe véve a Duna vízszint több méteres változásait is, azt feltétlenül a nukleáris hatóságnak kell vizsgálni és engedélyezni, ebben a kérdésben Paks-2 nem vállalhat felelősséget!

Bízom benne, hogy ennek a kérdésnek az OAH által történő vizsgálata és engedélyezése előtt a földmunkákat nem fogják elkezdeni, az ebből eredő problémák ugyanis megpecsételhetik Paks-1 mellett Paks-2 sorsát és ezekkel együtt a magyar villamos-energia rendszer sorsát is.



Népszavazás Paksról (Reális Zöld valóság internetes sajtótermék rovata)

http://realzoldek.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2573


Elismeri-e az OAH, hogy az atomerőművi engedélyezési eljárás nemzetközileg is túlszabályozottá vált. Tervezi-e az OAH annak kezdeményezését, hogy legalább a hazai szabályozás korszerűsítése megtörténjék, pl. a felesleges szabályok hatályon kívül helyezésével?



10 éve volt FUKUSIMA

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=7682



Budapest, 2021. március 11.

Tisztelettel: Juhos László, elnök, főszerkesztő




Dátum: 2021. March 11. Thursday, 11:13 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Energia
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Energia:
AZ ALKALMAZKODÓ MÁRKUSHEGYI BÁNYA

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Energia



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.22 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::